Polska, Kościół, i nie tylko

Wpis

czwartek, 31 stycznia 2019

Potężna Gromadka

Wczorajszy wpis poświęciłem "Obrazkom z wystawy". Kolejne pozycje na mojej liście ulubionych utworów muzyki klasycznej to także dzieła Rosjan. W drugiej połowie XIX wieku pięciu z nich utworzyło grupę artystyczną zwaną "Potężną Gromadką". Należał do niej Modest Musorgski, ale chyba większą światową sławę osiągnęli dwaj inni - Mikołaj Rimski-Korsakow i Aleksander Borodin. Dziełem Rimskiego-Korsakowa jest światowy przebój "Lot trzmiela". Ale tutaj chciałbym dzisiaj umieścić piękny poemat symfoniczny "Szeherezada" w wykonaniu znakomitych filharmoników wiedeńskich. Warto zwrócić uwagę na dyrygenta, który daje z siebie wszystko i trochę mi przypomina niezrównanego Jerzego Maksymiuka.

  

Klimat i brzmienie instrumentów w wielu fragmentach "Szeherezady" bardzo bliskie jest "Obrazkom z wystawy" w instrumentacji Maurycego Ravela. Przekładając fortepianową kompozycję Musorgskiego na dzieło orkiestrowe, Ravel wspaniale wczuł się w muzyczne pokrewieństwo łączące członków "Potężnej Gromadki". Będąc Francuzem potrafił oddać ducha muzyki rosyjskiej - to naprawdę fascynujące.

 

Trzeci z członków "Gromadki" Aleksander Borodin najbardziej znany jest jako twórca opery "Kniaź Igor", a w niej przebojowym utworem są "Tańce Połowieckie"

  

W tym samym czasie, co pięciu kompozytorów mających wspólny program artystyczny, tworzył inny wielki Rosjanin - Piotr Czajkowski. Nie przystąpił do "Potężnej Gromadki", ale osiągnął większą sławę niż jej członkowie. W twórczości Czajkowskiego słychać zresztą takie same klimaty muzyczne, tę samą rosyjską duszę. Spośród jego utworów najbardziej lubię I koncert fortepianowy b-moll. Tutaj w wykonaniu Marty Argerich, zwyciężczyni VII Konkursu Chopinowskiego, pierwszego który pamiętam.

  

Tak, muzyka rosyjska, podobnie jak żydowska, w jakiś dziwny sposób "gra mi w duszy" bardziej niż muzyka polska. Lubię słuchać Chopina - ale jednak czołówka tej listy przebojów należy do Rosjan. 

 


Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
waqq
Czas publikacji:
czwartek, 31 stycznia 2019 21:49

Polecane wpisy

Kategorie

Kanał informacyjny