Polska, Kościół, i nie tylko

Wpis

środa, 23 stycznia 2019

Pogrzeby - nasza narodowa specjalność

Tytuł dałem nieco ironiczny, ale więcej ironii nie będzie. Pogrzeby polityków, artystów, ogólnie znanych ludzi, to wydarzenia, które w pewien sposób wyrażają to, co myślą i czują Polacy. Przy ich okazji padają ważne słowa mające nieraz spory wpływ na życie społeczne.

 

Pogrzeb Jana Pawła II - manifestacja narodowej zgody i jedności, która niestety przetrwała bardzo krótko. 

 

Pogrzeby Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka - na obu byłem, słuchałem pochwalnych słów warszawskich biskupów, a w tłumie na zewnątrz katedry widziałem transparenty ze słowami pogardy wobec ludzi zasłużonych dla Polski.

 

Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich w atmosferze szacunku dla ofiar szokującej katastrofy, ale także mnóstwa wątpliwości, czy na pewno odpowiednim miejscem ich spoczynku jest królewski Wawel.

 

Pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego, w skandaliczny sposób zakłócany przez ludzi, którzy uważają, że świat składa się z barwy czarnej i białej, a szarości nie istnieją. 

 

I teraz sobotni pogrzeb zamordowanego Pawła Adamowicza. Słowa wypowiedziane podczas liturgii w Gdańsku są dzisiaj wyjątkowo ważne i mam nadzieję że przyniosą dobry owoc. 

 

Najpierw homilia biskupa Głódzia. W mediach "liberalno-demokratycznych" jest krytykowana, jednak warto zauważyć i podkreślić kilka zdań biskupa. Po pierwsze - oceniał zmarłego prezydenta Gdańska jednoznacznie pozytywnie. Nie wypowiedział ani jednej aluzji, która mogłaby świadczyć o tym, że popiera nienawistne ataki prawicy i nacjonalistów. Po drugie, wspominając ostatnie chwile życia Pawła Adamowicza, biskup Głódź pozytywnie wypowiedział się o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, często atakowanej przez przedstawicieli Kościoła. Takie słowa biskupa cieszącego się sympatią prawicowej władzy i kościelnych konserwatystów powinny nieco stępić ostrze nienawiści kierowane zarówno w stronę prezydenta Adamowicza jak i Wielkiej Orkiestry.

 

Najważniejsze jednak były wypowiedzi końcowe. Żona - p. Magdalena Adamowicz - powiedziała prawdziwą homilię. To były słowa chrześcijańskiej miłości. Podziękowania skierowane do lekarzy, duchownych, władz Gdańska, i wszystkich uczestników pogrzebu. Nie zdawkowe, lecz płynące z serca, to się czuło. Świadectwo miłości małżeńskiej i miłości obojga małżonków do Gdańska i Gdańszczan. I najważniejsze - głośno wypowiedziany żal za ogromny zalew nienawiści, którego doznał jej zamordowany mąż, ale bez goryczy, w duchu przebaczenia i nadziei: "Pawle, zachęcałeś do czynienia dobra. Wierzę, że to dobro rozleje się dalej, że podziały zaczną się zacierać, że skończy się fala nienawiści." A chwilę później mówiła: "Potrzebna jest cisza. Ale cisza nie może oznaczać milczenia - bo milczenie jest bliskie obojętności. Dzisiaj wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia - co robiliśmy, gdy obok nas działo się zło, gdy padały złe słowa."

 

Po żonie Zmarłego przemawiał Aleksander Hall, który wyraźnie stwierdził, że prezydenta Gdańska zabiła nienawiść, podsycana przez polityków i państwowe media. Zaapelował do rządzących, by zerwali z takimi praktykami. Potem mówił, że zasługą Pawła Adamowicza była walka w obronie demokracji i konstytucji. W mediach państwowych słowa mówiące o tym w sposób pozytywny, a nie prześmiewczy, nie pojawiały się już od trzech lat. 

 

Kolejnym mówcą był ksiądz Ludwik Wiśniewski, który od kilku lat stara się pokazywać jak bardzo polskiemu Kościołowi szkodzi popieranie prawicowej opcji politycznej, zwłaszcza odkąd sprawuje ona władzę. Tym razem adresatem słów ks. Ludwika nie byli kapłani i biskupi lecz przede wszystkim politycy. Ta wypowiedź spotkała się z największym aplauzem, wręcz entuzjazmem tysięcy uczestników pogrzebu i od kilku dni wzbudza duże emocje. Warto ją poznać dokładnie, jeśli jeszcze ktoś nie słyszał. Jest w całości tutaj razem z trzema kolejnymi przemówieniami, ich też warto posłuchać. 

 

Chciałbym, żeby ten pogrzeb był początkiem czegoś dobrego w naszej Ojczyźnie.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
waqq
Czas publikacji:
środa, 23 stycznia 2019 00:06

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kobietawbarwachjesieni napisał(a) komentarz datowany na 2019/01/24 23:12:08:

    To, co napisałeś , jest mi bardzo bliskie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Kanał informacyjny