Polska, Kościół, i nie tylko

Wpis

piątek, 18 stycznia 2019

Podobieństwa i różnice

W tym smutnym czasie, kiedy wszyscy jesteśmy poruszeni zabójstwem prezydenta Gdańska, szukam słów, które opisywałyby moje myśli i uczucia a jednocześnie nie były odbierane jako wrogie przez ludzi inaczej patrzących na Polskę. Bo natychmiast po tej zbrodni z obu stron zaczęły się wylewać wzajemne oskarżenia. Każdy komentarz może zostać odebrany jako mowa nienawiści. Bo nagle zauważyliśmy, że ta nienawiść wokół nas jest rzeczywistym zagrożeniem, że może przynieść prawdziwą śmierć. Dobrze, że to do ludzi dociera. Jeszcze lepiej byłoby, żeby obie strony polskiego sporu zaczęły przemawiać innym językiem. Można się nie zgadzać, ale wzajemnie nie obrażać, dyskutować z szacunkiem dla przeciwnika. To trudne, bo nawet, jeśli ktoś uważa na swoje słowa, jego oponent może mieć inną wrażliwość i odebrać jako nienawiść coś, co miało być tylko bardziej zdecydowanym wyrażeniem swojego poglądu. 

Spośród wszystkich komentarzy, których setki w tych dniach napisano, chciałbym polecić dwa:  Ewy Siedleckiej  i  Szymona Hołowni

Ten drugi komentarz jest na facebooku, więc dostęp do niego będą mieli tylko ci, którzy mają tam konto - a szkoda.

 

Teraz coś ode mnie. Dużo myślę o podobieństwach i różnicach zbrodni gdańskiej z kilkoma innymi tragicznymi zdarzeniami. 

 

Pierwsze - zabójstwo prezydenta Narutowicza. Zamach na oczach wszystkich, zabójcy nie chodziło o tego właśnie człowieka lecz o kogoś, kto reprezentował pewną ideę i prąd polityczny. A najważniejszym podobieństwem jest chyba atmosfera nagonki i wrogości ze strony środowisk nacjonalistycznych. Różnicą jednak jest to, że motyw Eligiusza Niewiadomskiego był wprost polityczny, podczas gdy Stefan W. chciał zemścić się na partii politycznej za swoją osobistą porażkę. Niemniej - to moje zdanie, ale potwierdzają je wypowiedzi wielu publicystów i ekspertów - na obu zabójców miały wpływ płynące ze wszystkich stron słowa nienawiści kierowane w stronę partii politycznej i konkretnego człowieka. Podobieństwem jest także to, co starają się narzucić teraz media państwowe, a wtedy politycy prawicowi - że zbrodnia nie była spowodowana nienawiścią polityczną. Można to streścić znanym powiedzeniem "Ciszej nad tą trumną". Dyskusja na ten temat trwa i jest bardzo ożywiona. Warto przeczytać artykuł Pawła Łepkowskiego w "Rzeczpospolitej".

 

Drugie - zabójstwo Marka Rosiaka, asystenta posła PiS. Tutaj motyw był wprost polityczny. Muszę przyznać, że wtedy zlekceważyłem to zabójstwo, umniejszałem jego znaczenie polityczne, podobnie jak media tzw. głównego nurtu, które wówczas rzeczywiście stanowiły główny nurt. Podziały w społeczeństwie były już wtedy bardzo ostre, ale nienawistnych słów było znacznie mniej. Na pewno było ich mniej po stronie, nazwijmy to, lewicowo-liberalnej, czyli mojej. Teraz niestety proporcje nieco się wyrównały. Przypomnę natomiast, że Marek Rosiak został uhonorowany przez prezydenta Komorowskiego, który odznaczył go pośmiertnie Orderem Odrodzenia Polski. Czy teraz prezydent Duda okaże taką wielkoduszność wobec Pawła Adamowicza?

 

Trzecie - katastrofa smoleńska. Po śmierci prezydenta Adamowicza zrozumiałem co mogli czuć zwolennicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2010 roku. Ginie ktoś przez nich ceniony i lubiany, a w większości mediów pojawiają się wypowiedzi, że właściwie nie ma za co go lubić ani cenić. Wtedy oni czuli się zapewne o tyle gorzej, że nie było zabójcy, nie było kogo ukarać - dlatego trzeba było zaprzeczać ustaleniom ekspertów i podtrzymywać twierdzenie o zamachu. 

 

Ważne i budzące nadzieję są gesty pojednania - wizyta wiceprezydenta gdańska u matki zamachowca, serdeczność wojewody gdańskiego, który przekazywał nominację zastępczyni prezydenta Adamowicza, wzruszające słowa o przebaczeniu ze strony żony i córki zabitego prezydenta, fakt, że dzisiaj i jutro mszę żałobną celebruje biskup Głódź. Czy ta nadzieja się spełni?

 
Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
waqq
Czas publikacji:
piątek, 18 stycznia 2019 23:57

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Kategorie

Kanał informacyjny