Polska, Kościół, i nie tylko

Wpis

sobota, 26 stycznia 2019

Dzień Islamu

Co roku od 18 do 25 stycznia w Kościele Katolickim obchodzony jest tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Jest tak już od ponad stu lat, niestety sprawa jedności podzielonego Kościoła posuwa się do przodu bardzo powoli. O tygodniu modlitw słyszy się często. natomiast mało kto wie, że dzisiaj katolicy w Polsce obchodzą Dzień Islamu. Większość Polaków obecnie kojarzy islam raczej z zagrożeniem niż z religią pokoju. Są zresztą podstawy, by islam tak postrzegać. No, ale są także podstawy, by postrzegać katolicyzm jako religię opresyjną, choć jest dokładnie odwrotnie. W Dniu Islamu jesteśmy wzywani do modlitwy o pokój między naszymi religiami, o właściwe wzajemne zrozumienie i współpracę tam, gdzie to jest możliwe. 

 

Islam, chrześcijaństwo i judaizm, to trzy religie, które łączy wiara w Boga - jedynego i wszechmocnego Stwórcę, który darzy cały świat i każdego człowieka swoją miłością. Allah jest tym samym Bogiem, do którego mówimy "Ojcze Nasz". Wielu katolików uważa, że to jakiś inny, fałszywy bóg, nawet spotkałem się z takim stwierdzeniem ze strony znajomego jezuity. Tymczasem papieże, począwszy od Jana Pawła II, przy różnych okazjach modlą się razem z muzułmanami. Pięknym przykładem jedności była modlitwa powszechna podczas pogrzebu ś.p. Pawła Adamowicza. Brali w niej udział przedstawiciele kilku Kościołów chrześcijańskich, a także żydowski rabin i muzułmański imam. 

Muzułmanie przywiązują bardzo dużą wagę do modlitwa - pod tym względem możemy z nich brać przykład. Imam w Gdańsku wypowiadał swoją modlitwę z przymkniętymi oczami i rozłożonymi rękami - przypominało mi to modlitwę we wspólnotach charyzmatycznych. Jestem przekonany, że wyznawcy Islamu widzą Europę jako obszar ateizmu i zepsucia. Tam, gdzie widzą prawdziwą wiarę chrześcijan, panuje wzajemny szacunek i zgoda - jest tak właśnie w Polsce. Niestety nasi prawicowi politycy, którzy doszli do władzy w dużej mierze dzięki lękowi przed rzekomym islamskim zagrożeniem, nadal podsycają ten lęk i wzajemną nieufność. Podobnie czynią katoliccy tradycjonaliści, którzy chcą być "świętsi od papieża". Dzisiaj przeczytałem sporo komentarzy z ostrą krytyką wspólnej modlitwy w gdańskim kościele mariackim. Lepiej jednak przeczytać o tym, co mówi na temat islamu papież Franciszek

 

 

Na koniec piękna modlitwa do Jedynego Boga - słowa z Koranu:

„W imię Boga Litościwego i Miłosiernego. Niech będzie chwała Bogu, władcy światów. On jest miłosierny i dobrotliwy. On jest królem dnia sądnego. Ciebie Panie czcimy, i Twej opieki wzywamy. Prowadź nas drogą zbawienia, drogą tych, których obsypałeś Twymi dobrodziejstwami; a nie tych, którzy na Twój gniew zasłużyli i w błąd popadli."

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
waqq
Czas publikacji:
sobota, 26 stycznia 2019 21:34

Polecane wpisy

Kategorie

Kanał informacyjny