Polska, Kościół, i nie tylko

Wpis

sobota, 30 czerwca 2018

[*] Irena Szewińska

Przed chwilą dowiedziałem się o jej śmierci. Irena Szewińska była chyba najmłodszą Polką, która zdobyła złoty medal olimpijski. Było to w 1964 roku, w Tokio. Osiemnastoletnia Irena Kirszenstein zdobyła srebrne medale w biegu na 200m i w skoku w dal, a wraz z trzema koleżankami złoty medal w sztafecie 4x100m. Zaczynały się wtedy wspaniałe czasy polskiej lekkoatletyki, a Irena Kirszenstein - od 1967 roku Szewińska - była w tym zespole gwiazdą numer jeden. 

Irena Kirszenstein-Szewińska mieszkała na Muranowie i była zawodniczką muranowskiego klubu Polonia. Chodziłem do klasy z jej młodszą siostrą Anią, która także była wysoka i biegała najszybciej w klasie. Kiedy byłem w trzeciej lub czwartej klasie, Irena Kirszenstein odwiedziła naszą szkołę, podstawówkę nr 32, wtedy imienia Ludwika Waryńskiego, dziś Małego Powstańca. 

Irena Szewińska w sumie zdobyła 7 medali olimpijskich - najwięcej w historii polskiego sportu. Była też przez wiele lat działaczką Polskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W czasach, gdy Polacy mieli mało powodów do chluby w dziedzinie politycznej i gospodarczej, to właśnie tacy ludzie jak Ona godnie reprezentowali Polskę w świecie. Zmarła wielka polska patriotka pochodząca z narodu żydowskiego. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
waqq
Czas publikacji:
sobota, 30 czerwca 2018 10:11

Polecane wpisy

Kategorie

Kanał informacyjny