Polska, Kościół, i nie tylko

Wpis

wtorek, 07 marca 2017

Sportowe pocieszenie

"Dobra zmiana" w Polsce na szczęście nie objęła jeszcze sportu. Na tle niepokojącej polityki i niepewnej ekonomii sukcesy sportowe wręcz zadziwiają. Nasi skoczkowie narciarscy są w tym sezonie zdecydowanie najlepsi na świecie, a wczoraj niezwykły sukces odnieśli lekkoatleci, wygrywając klasyfikację medalową halowych mistrzostw Europy. Zostawiliśmy daleko w tyle lekkoatletyczne potęgi - Wielką Brytanię Niemcy i Francję. To już kolejny taki sukces, bo latem zdobyliśmy pierwsze miejsce w mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Choć na olimpiadzie w Brazylii był duży niedosyt.

Czy to początek nowych wspaniałych czasów polskiej lekkoatletyki? W latach 60-tych polska drużyna lekkoatletyczna była nazywana wunderteamem, a kilkoro sportowców przeszło do historii światowej lekkoatletyki - na czele z Ireną Szewińską. Były to czasy mojego dzieciństwa, wtedy sportem interesowałem się bardziej niż teraz, znałem na pamięć rekordy świata i Polski w większości dyscyplin lekkoatletycznych (ma to związek z moim zamiłowaniem do liczb). Bylem kilka razy na zawodach lekkoatletycznych na stadionach Skry i Polonii - ten ostatni znajduje się na Muranowie, 300 metrów od miejsca gdzie wówczas mieszkałem. Zawodniczką klubu Polonia Warszawa była właśnie Irena Szewińska - wtedy jeszcze Kirszenstein. Jej siostra Anna, młodsza o 10 lat, była moją koleżanką z klasy. Irena Kirszenstein przyszła kiedyś z wizytą do mojej szkoły, już jako sławna sportsmenka. Na końcu spotkała się osobno z moją klasą, długo przechowywałem notes z jej autografem. Miałem wtedy 10 albo 11 lat. Ostatni raz widziałem panią Irenę kilka lat temu na starcie biegu na 10 kilometrów "Biegnij Warszawo", w którym brałem udział.

Już jako dorosły człowiek zacząłem się zastanawiać, czy Irena Szewińska nie jest pochodzenia żydowskiego. Wskazywało by na to jej nazwisko, typ urody i mieszkanie na Muranowie. No i faktycznie, okazało się, że tak. A więc jeszcze jeden przykład świadczący o tym, że Polska bez Żydów byłaby znacznie uboższa. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
waqq
Czas publikacji:
wtorek, 07 marca 2017 00:23

Polecane wpisy

Kategorie

Kanał informacyjny